KSIĘGOWOŚĆ DLA LEKARZY
Prowadzenie gabinetu lekarskiego lub niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej to działalność gospodarcza, która wymaga rzetelnej księgowości. Bez względu na skalę działalności, lekarz prowadzący własną firmę musi dbać o prawidłowe rozliczenia finansowe. Oto dlaczego warto rozważyć korzystanie z usług specjalistycznego biura rachunkowego:
Wybór Optymalnej Formy Księgowości
Prowadzenie gabinetu lekarskiego wymaga dokładnej i profesjonalnej księgowości. Wybór odpowiedniej formy rozliczeń zależy od kilku czynników, takich jak forma prowadzenia gabinetu i planowane przychody. Oto kilka opcji:
Rozliczenia na zasadach ogólnych, uwzględniające dwa progi podatkowe (12% i 32%). Wartość wolna od podatku i ulgi podatkowe są stosowane.
Stała stawka podatku wynosząca 19%, niezależnie od dochodów. Niektóre ulgi podatkowe są wyłączone.
Rozliczenia od przychodów ewidencjonowanych, przy stawce obecnie wynoszącej 14%. Pozwala na korzystanie z większości ulg podatkowych.
Dlaczego Wybrać Naszą Księgowość?
Doświadczenie
Nasz zespół księgowych ma wiedzę i praktykę w obszarze medycznym.
Księgowość online
Oferujemy zdalną księgowość, minimalizując formalności i oszczędzając Twój czas.
Jaki podatek płacą lekarze i personel medyczny?
Opodatkowanie lekarzy w Polsce zmieniło się wraz z wejściem w życie nowych przepisów podatkowych dla personelu medycznego w 2022 roku. Nowy sposób rozliczania w związku z wprowadzaniem programu Polski Ład wiąże się m.in. ze zmianą opodatkowania lekarzy na zasadach karty podatkowej, wzrostem składki zdrowotnej, a także redukcją płac. Jaki podatek płacą lekarze w Polsce?
Od 1 stycznia 2022 roku lekarze oraz wybrani pracownicy służby zdrowia m.in. dentyści, pielęgniarki, położne czy fizjoterapeuci zgodnie z nową definicją nie są już przedstawicielami wolnego zawodu. Takie zmiany są równoznaczne z brakiem możliwości rozliczania się według karty podatkowej. Możliwość skorzystania z prostej formy opodatkowania lekarzy w 2022 roku zachowają wyłącznie osoby, które korzystały z tej metody rozliczania podatku do dnia 31 grudnia 2021 roku. Zmiany najbardziej odczują lekarze, którzy pracują w ramach kontraktu ze szpitalem lub przychodnią.
Kolejne zmiany dotyczą podniesienia wysokości stawki zdrowotnej. Do ustalenia jej wartości od 1 stycznia 2022 roku wykorzystuje się wartość rzeczywiście osiąganego dochodu, a nie jak dotychczas – stałą opłatę ryczałtową. Większe koszty mogą odczuć także osoby fizyczne, które straciły możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Wprowadzone zmiany mogą odbić się na średniej wysokości płac pracowników służby zdrowia, dlatego w celu uzyskania najkorzystniejszej wartości podatków dla lekarzy w Twojej profesji zapraszamy do skorzystania z pomocy biura BR Progres. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najbardziej opłacalny sposób rozliczenia prowadzonej działalności z urzędem skarbowym.